Răspuns :
80% .................. 4,45g
100% ................... m.teoretic
= 5,56 g Fe
m = kIt = AIt/nF , A = 56
starea de oxidarea = n = valenta cu sarcina ionului
=> n = AIt/mF = 56x4x2x3600/5,56x96500 = 3
=> N.O. = +3
cred ca ai vrut sa scrii FeCl3 si nu FeCl2......?!, verifica..
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!