👤

Un corp de masa m=2,5 kg este tras pe un plan orizontal de o forta F= 5 N. Pe planul pe care se misca corpul exista frecare ( μ =0,2).
Sa se afle:
a) fora normala;
b)forta de frecare
c) acceleratia cu care se misca corpul
d) realizati desenul


Răspuns :

Răspuns:

a) N=25 N

b) Ff=5 N

c) a=24 m/s^2

d) ai in imagine

valoarea folosita de mine pentru atracția gravitationala este 10m/s^2

Vezi imaginea ANGHELMARIO107