👤

Un conductor din nichel (ρ = 6,8·10 -8 Ω·m) având

S = 2 mm patrati

și l = 100 m este legat la bornele unei surse având

E = 6 V și

rezistența interioară r = 0,1Ω.

Calculează:

a. Curentul de scurtcircuit;

b. Tensiunea la bornele sursei;

c. Tensiunea interioară.


Răspuns :

Răspuns:

ISC=60a

U=5,7v

U3,0v

ISC=e/r=6/0,1=60a

I=u/r---> U=IR

R=pl/s

I=e-/r+r

E=U+u

U=e-u

Coronița te rog?

Succes!!❤

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari