VA ROG MULT. AM MARE NEVOIE DE AJUTOR. OFER COROANA! VA ROG MULT!! CU EXPLICATII!!

Răspuns:
1. 1mol molecule NH4NO3 contine 2mol atomi N
x.....................................................................16mol atomi N
X=8mol molecule NH4NO3
2.
1 at N are (14-7)n deoarece A= protoni+neutroni= Z+neutroni
2at 14n
2mol atN.......14mol neutroni
1atH are 0 neutroni
1at O (16-8) n
\3at..............24n
3mol at.........24mol neutroni
total: 1mol NH4NO3........(14+24) mol neutroni
3mol...............................x= 114 mol neutroni
1mol neutroni.........N,A neutroni(numarul lui Avogadro)
114mol.............................x=114x6,022x10²³ neutroni=686,5 x10²³ n
3.
1mol NH4NO3..............3x16gO (A,O=16g/mol)
X.......................................9,6g
x=0,2molNH4NO3
Explicație: