👤

. (2p) 8 kg de mere costă 24 de lei. Cât costă 5 kg de mere? ,repede dau coroana...​

Răspuns :

Răspuns:

24:8=3 lei/kg

3×5=15lei/5 kg mere

Răspuns:

8kg..................24lei

1kg...................24:8=3lei

5kg..................3x5=15lei

15 LEI