👤

. Ce cantitate de argint se află în 500 g de aliaj cu titlul 0,25?
URGENT!!!!!!!!!!!!!!!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Titlul=cant de metal pretios/cant aliaj

25/100=x/500         x=25·500/100=25·5=125 gr argint