👤

O lanterna costa 15 lei. După o scumpire de 20% va costa 18 lei.
Va rogg !


Răspuns :

Răspuns:

Sper ca te am ajutat!!!!! (nu ai scris ce trebuie sa afli)

Vezi imaginea ANYBALAN89

15 lei la inceput

18 lei cand s-au adaugat 20%

3 lei=20%

100%=3x(100:20)=3x5

                            =15 lei

100%=15 lei