👤

Care este volumul ocupat de m=2700 g de ulei cu densitatea = 800 kg pe metru cubi​

Răspuns :

Răspuns: V = 0,003375 m³ = 3375 cm³ = 3,375 litri

Explicație:

Stim ca desnitatea = masa : volum

de aici, volumul = masa : densitate

masa = 2700 g = 2,7 kg

densitatea = 800 kg /m³

volumul = m /ρ =  2,7 kg : 800 kg/m³ = 0,003375 m³ = 3375 cm³