👤

La laboratorul de chimie anorganică un student adaugă 40 g sare peste 200g soluție de sare de concentrație necunoscută, obținând o soluție de concentrație 25%. Care a fost concentrația procentuală a soluției inițiale?​

Răspuns :

c = c1xm1 + c2xm2/m1+m2

m1=200g
m2=40g
c final 25%

25= c1x200 + 0x40/200+40
25x240= 200c1
c1=30%
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari