👤

elevii clasei a IV-a au colectat hartie timp de 4 luni astfel:in ianuarie 50 kg,in februarie 75 kg,in martie aceeași cantitate ca si in luna ianuarie,iar în aprilie 100 kg. Ce suma ai încasat din vânzarea hârtiei,stiind ca pentru 5 kg au primit 3 lei? va rog cu segmente si datele problemei,dau coroana si 20 de puncte​

Răspuns :

Răspuns:

100+50+50+75=275:5=55

55x3=165

Explicație pas cu pas:

Pai trebuie sa faci 50+75+50+100 =275:5kg=55

Iar după faci 55:3 și afli rezultatul