👤

cate grame reprezinta:1mol H2SO4;2kmoli SO3​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

n = m :  M

m= n . M

M= 2 + 32 + 4.16=98-------> 98g/moli

m H2SO4= 1moli. 98g/moli= 98g

MSO3= 32 + 3.16= 80-----> 80g/moli

mSO3 = 2000moli. 80g/moli= 160000 g[= 160 kg ]

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari