👤

Pe 11 kg de portocale, Bianca achită 330 lei. Cât ar achita , dacă ar cumpăra doar 7 kg de portocale de acelaşi fel cu
primele?​


Răspuns :

Răspuns:

210 lei

Explicație pas cu pas:

11 kg ...............330 lei

7 kg .............. x ? lei

330 x 7  = 11 x

X = 210 lei

Răspuns:

330:11=30

30×7 = 210

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari