👤

III. O maşină trece prin dreptul bornei 45 km la ora 12:40 și ajunge în dreptul bornei 225
km la ora 13:20. Calculati: Viteza medie cu care se deplasează​


Răspuns :

DeltaT= t2-t1=40min
DeltaD=x2-x1=180km
DeltaT=40min=0,66
Vm=DeltaD/DeltaT=180/0,66=272,72km/h

Coroana?