👤

la un magazin s-au dus 1 024 kg de mere. In prima zi s-a vandut un sfert ,a doua zi jumatate din intreaga cantitate,iar a treia zi restul.Stiind ca 1 kg de mere costa 3 lei ,afla cat s-a incasat in fiecare zi .​

Răspuns :

1024:4=256( kg vandute in prima zii)

1024:2=512( kg vandute a doua zii)

256+512= 768( kg vandute in primele 2 zile)

1024 - 768=256( kg vandute a 3-a zi)

256x3=768(lei incasati in prima zii)

512x3=1536( lei incasati in a doua zi)

768x3=2304(lei incasati in a doua zii)

Sper Ca Team Ajutat Si Poate Imi Dai Si Mie Coroana