Răspuns :
Răspuns: densitate = 4 kg /m³
Explicație:
latura cub = 2 m
masa = 32 kg
densitate = ?
densitatea = masa : volum
masa = 32 kg
volum cub = latura x latura x latura = 2 m x 2 m x 2 m = 8m³
ρ = m ? V = 32 kg : 8 m³ = 4 kg /m³
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!