Răspuns :
2 CH₄ → C₂H₂ + 3 H₂
reactia de descompunere a metanului in arc electric
masa molara metan = 12 + 4 = 16 g/mol
nr moli = 200kg/16 = 12.5 kmoli metan
nr moli metan final = 0.8x12.5 = 10kmoli metan introdusi final
2moli metan.............1mol acetilena
10kmoli metan..........x
=> x = 5 kmoli acetilena
C₂H₂ + HCl ---------------> CH2=CH-Cl (clorura de vinil)
1 mol acetilena..........1mol clorura vinil
5 kmoli acetilena............5kmoli clorura
masa clorura vinil (in kg) = nr moli x masa molara
masa molara clorura vinil = C2H3Cl = 2x12 + 3 +35,5 = 24 + 38,5 = 62,5 g/mol
=> 62,5x 5 = 312,5 kg clorura vinil
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!