👤

Să se determine viteza maximă a fotoelectronilor
emişi de catod sub acţiunea radiaţiei electromag-
netice cu lungimea de undă egală cu 0,475 μm, dacă
lungimea de undă de prag roşu pentru materialul ca-
todului este de 0,566 μm.


Răspuns :

v= 171.000 km/h

n=?

n= c/v

c = 300.000 km/h

n= 300.000 km/h =3/1 = 3

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari