👤

Mama a cumparat pentru dulceata si compot 8kg de prune cu 32 de lei ..10kg cu 40 de lei si 6 kg cu 24 de lei .Aratati ca de fiecare dată, a platit acelasi pret pe kilogram. VA ROG DAU COROANA!!!!!!!!

Răspuns :

Răspuns:

Trebuie sa aflam cat costa 1kg de prune, impartim pretul  platit la kilogramele cumparate.

32:8=4lei kilogramul

40:10=4lei kilogramul

24:6=4lei kilogramul

deci de fiecare data a platit acelasi pret pe kilogramul de prune

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari