👤

Determinați distanta parcursă de un mobil, care circula cu o viteza de 30 m/s in timp de o ora si 21 de minute

va rog repede dau coroana si 5 stele ​


Răspuns :

Răspuns:

păi un min are 60 de sec ....... 0 oră are 60 de min.... facem 60×60 sa aflam cât a parcurs într-o oră

60×60=3600m/s .... acum face 21×60=1260m/s

acum le acum le adunăm ...... 3600+1260=4760m/s și cam atât....sper ca te-am ajutat

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari