👤

Un cub cu latura de 2 cm are masa de 62, 4g. Calculați densitatea corpului , consultați tabelele cu densități și precizați din ce substanță este alcătuit corpul.

Răspuns :

Răspuns:  densitate = 7800 kg/m³ = FIER

Explicație:

densitatea = masa : Volum

                 m = 62,4 g

                  V = volum cub = 2 cm x 2 cm x 2 cm = 8cm³

ρ = m/ V = 62,4 g : 8 cm³ = 7,8 g /cm³ = 7800 kg /m³

cautam in tabelele cu densitati si vom gasi ca aceasta densitate corespunde substantei FIER