👤

Un cuptor electric produce 132MJ intr-o ora. Care este valoarea rezistentei electrice, daca curentul consumat este 200 A?

Dau coroană !! ​


Răspuns :

W = 132MJ=132·[tex]10^{9}[/tex]J

t=1h=3600s

I=200A

W=P·t ⇒ W = U·I·t ⇒ W = [tex]I^{2}[/tex]·R·t ⇒ R=[tex]\frac{W}{I^{2}t }[/tex] ⇒ R = 916,66Ω

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari