Răspuns :
Răspuns: Propunere de rezolvare
Se rezolvă cu numărul lui Avogadro.
1mol de substanță are 6,023.10²³ particule (atomi, molecule, ioni, etc)
Avem
- masa de Calciu= m Ca=40 g
- masa atomică de Ca= A Ca= 40 g/mol
- număr de moli de Fe= n (sau niu) =0,5 moli
- n moli = m/A
Calcul n număr de atomi cu regula de trei simplă
a) număr de atomi de Ca=?
n moli de Ca din 40 g Ca = m Ca/ A Ca= 40/40 =1 mol
1 mol Ca are 6,023.10²³ atomi de Ca
b) număr de atomi de Fe=?=X,
dacă 1 mol de Fe...................are 6,023.10²³ atomi
atunci 0,5 mol de Fe...........are X atomi de Fe
X = 0,5 6,023.10²³ = 3,0115.10²³ atomi
R: a) 6,023.10²³ de Ca; b) 3,0115.10²³ atomi de Fe
Explicație:
Verificati, calculele!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!