👤

Calculati volumul de CO2 (cn) ce se poate obtine din descompunerea a 600g carbonat de calciu, de puritate 80%

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

600 g CaCO3

p=80%

VCO2

-se afla masa pura de CaCO3

mp= p. m i : 100

mp= 80 . 600: 100=480g CaCO3 pur

480g                      xg

CaCO3 =  CaO + CO2

100g                      44g

x= 480 .44 : 100 = 211,2 g CO2

n= 211,2 g : 44g/moli =4,8 moli CO2

V= 4,8 moli . 22,4 L/moli=107,52 L CO2

MCaCO3=40 + 12 + 3.16=100-----> 100g/moli

MCO2=12 + 2.16=44--------> 44g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari