👤

Se descompun 42,5 g azotat de sodiu de puritate 80%. Calculează cantitatea (nr. moli) de azotit de sodiu și volumul de oxigen rezultate din această reacție.

Răspuns :

100% ......................... 42,5 g NaNO3 impur

80% .......................... m.p. = 34 g NaNO3 pur

M.NaNO3 = 23+14+3x16 = 84 g/mol

34 g                      n moli        V L

2NaNO3 --toC--> 2NaNO2 + O2

2x84                       2             22,4

=> n = 34x2/2x84 = 0,405 moli NaNO2

=> V = 34x22,4/2x84 = 4,53 L O2