Răspuns: Δl = 0,015 m = 15 cm
Explicație:
Forta deformatoare determina o forta elastica de sens opus in resort.
Forta elastica = kΔl
k = constanta resortului = 100 N/m
F elastica = Forta deformatoare = 1500 mN = 1,5 N ( 1 N = 1000 mN)
Δl = alungirea resortului = Fe / k = 1,5 N : 100 N/m = 0,015 m = 15 cm