👤

după o scumpire de 5 % prețul unui obiect este de 399 de lei .Află prețul inițial al obiectului. ​

Răspuns :

Răspuns:

x pretul ;   scumpire 100%=5%=105 % ;   105 *x/100=399 ;   x=399*100/105=380

Explicație pas cu pas: