Răspuns :
Masa molară a Na este 23 g/mol
Numărul de moli este: 69/23= 3 moli.
Numărul de moli este: 69/23= 3 moli.
Răspuns:
Explicație:
69 gNa
moli de atomi de Na
n= m : M
n=69g : 23g/moli = 3 moli de atomi Na
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!