Ajutor dau coroana!!!

Răspuns: masa alcool revarsat = 40 grame
Explicație:
Se revarsa o masa de alcool al carei volum este egal cu volumul corpului de fier.
a) - aflam volumul fierului V = masa / densitate fier = volum alcool revarsat
b) - calculăm masa de alcool m = volum alcool x densitate alcool
a) Volum piesa fier = m / ρ Fe = 390 g : 7,8 g /cm³ = 50 cm³
b) masa alcool = ρ alcool x V = 0,8 g /cm³ x 50 cm³ = 40 g