👤

un muncitor apasa hirletu cu o forta de 180 N.Care este presiunea exercitata de harlets asupra solului daca arian taisului sau este egala cu 1,2cm​

Răspuns :

Răspuns:

[tex]P = \frac{F}{S}\\F = 180N\\S = 1,2cm^{2} = 1,2*10^{-4}m^{2}\\P = \frac{180}{1,2*10^{-4}} = \frac{150}{1,2}*10^{4} = 150*10^{4}\\P = 1500 kPa[/tex]