Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
n= 460g : 23g/moli= 20moli Na
1mol de atomi Na------------6,022.10²³atomi Na
20 moli------------------------------x
x= 20 . 6,022.10²³= 120,44 .10²³atomi Na
0,5kg= 500g K
n= 500g : 39g/moli= 12,82 moli K
1mol K---------6,022.10²³atomi K
12,82 moli--------------x
x= 12,82 ; 6,022.10²³=77,205 atomi K
120kg=120000g C
n= 120000g : 12g/moli= 10000moli C
1mol C-------------6,022.10²³qatomi C
10000moli------------------x
x= 10000 . 6,022.10²³ = 60220.10²³atomi C
n= 1700g : 108g/moli=15,74 moli Ag
1mol Ag------------6,022.10²³atomi Ag
15,74 moli------------------x
x= 15,74 . 6,022.10²³=9 4,79.10²³atomi Ag
n= 12,044.10²³ : 6,022.10²³= 2moli Zn
m = n . M
m= 2moli . 65g/moli = 130g Zn
n= 24,22 .10²³: 6,022.10²³=4moli Al
m= 4moli . 27g/moli = 108 g Al
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!