👤

Irina are 30 de bomboane, 40% din ele le dă Mihaelei. Căte bomboane primește Mihaela?

Răspuns :

Răspuns:

40% din 30 = 40/100 * 30 = 1200/100 = 12 bomboane

Mihaela primeste de la irina - 12 bomboane

Răspuns:

[tex]40\% = \frac{40}{100} \times 30 = \frac{1200}{100} = 1200 \div 100 = 12[/tex]

Raspuns final : Mihaela primeste 12 bomboane.