👤

Într-o butelie cu volumul de 5 L se găsesc 7 moli de azot. La ce temperatură (în °C si K) se află azotul daca presiunea este de 860mmHg?​

dau coroană.


Răspuns :

9,75 K; -263,4 °C

Explicație:

temperatura se afla cu ajutorul legii gazelor ideale: pv=nRT

unde p e presiunea, v e volumul, n e numărul de moli R e constanta universala a gazului ideal si T e temperatura in K.

Presiunea se măsoară în atmosfere si trebuie astfel transformate din mmHg.

1 atm.........760mmHg

x atm.........860mmHg

x= 1,13 atm

pv=nRT => T= pv/nR

= 1,13×5/7×0,082

= 9,75K