Răspuns :
Răspuns: Numărul de electroni se calculează cu numărul lui Avogadro, constantă:
1mol de substanță are 6,023.10²³ particule
Date:
-elementul chimic cu Z=13, este Al. Se caută în tabelul sistemului periodic
-Z este număr atomic și reprezintă numărul de protoni, care la un atom este egal cu numărul de electroni. Nu este valabilă afirmația la ioni.
-Masa atomică, A, la Al; A = 27 g/mol atom
-conceptul de mol se aplică și la Al; mol de atomi de Al
-număr de moli de atomi de Al= 2
Calcul număr de electroni (X) din 2 moli de Al
dacă 1 mol Al........................are 13. 6,023.10²³ electroni
atunci 2 moli Al................... au X electroni
X = un număr dublu = 2 .13.6,023.10²³=156,598 .10²³ electroni
R: 156,598 .10²³ electroni
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!