Răspuns :
Răspuns: Se aplică numărul lui Avogadro: 6,023.10²³ / mol
Calcul de număr protoni, X, din fosfor, P
- prima dată, aflăm numele elementului chimic cu Z=15. Căutăm în tabelul periodic al elementelor, și găsim că este P(fosfor).
- identificăm masa atomică, A, la S; A S = 30,97, aprox. 31 g/mol atom.
- numărul de protoni din nucleu este egal cu Z, deci P are 15 protoni.
- transformăm masa de P din kg în g, fiindcă lucrăm cu moli:
0,45 kg de P = 0,45 kg.1000 g/kg= 450 g
- 1mol de P = 31 g/mol atom
- aplicăm regula de trei simplă pentru calcularea numărului de protoni, astfel:
dacă 31 g/mol de P.................are 15 .6,023.10²³ protoni
atunci 450 g de P .....................au X protoni
X = 450 . 15.6,023.10²³ protoni /31 =1311,46 .10²³ protoni
R: 1311,46 .10²³ protoni sau 13,11 .10²⁵ protoni
Verificați calculele!
Explicație:
Nu am folosit formula chimică P4 .
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!