Răspuns:
d(C,AB) = h = 1 cm.
Explicație pas cu pas:
AB este baza mare (B) = 12
CD este baza mică (b) = 6
d(C,AB) este înălțimea trapezului (h).
Aria trapezului = [tex]\frac{(B+b)*h}{2}[/tex] = 9. Din această relație trebuie calculat h
[tex]h=\frac{2*9}{12+6} = \frac{18}{18} = 1 cm[/tex]