👤

Din 100 kg floarea soarelui se obțin 5 litri de ulei. Ce cantitate de floarea soarelui e necesară pentru obținerea a 8 litri de ulei?

Răspuns :

Răspuns:

160 de kg.

Explicație pas cu pas:

100kg.......5litri

xkg.............8 litri

x=100×8÷5

x=800÷5

x=160