Răspuns :
Răspuns:
amestecul echimolar contine un numar egal de moli din fiecare metal, sa zicem cate a moli
A,Mg=24g/mol A,Al=27g/mol
10,2= 24a+27a
10,2= 51a---> a=0,2mol
amestecul contine 0,2x24gMg si 0,2x27gAl
10,2g amestec............4,8gMg
100g....................................x x=m=47%Mg
10,2g..............................5,4gAl
100g...................................y y=m=53%Al
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!