👤

Se descompun 500 g de carbonat de magneziu cu puritatea de 80%.
Oxidul de magneziu obținut reacționează cu apa. Calculați cantitatea de
oxid de magneziu obținut și cantitatea de soluție de hidroxid de magneziu
cu concentrația 58% ce se poate prepara.


Răspuns :

Răspuns:

p=m,px100/m,i---> m,p=500x80/100g= 400gMgCO3 PUR

miu,MgCO3=84g/mol

miuMgO=40g/moL

miu,Mg(OH)2=58g/mol

84g...................40g

MgCO3----> MgO + CO2

400g...............x

x=m=190,5gMgO

40g............................58g

MgO +  H2O---> Mg(OH)2

190,5g......................x

x=m=276,2gMg(OH)2= md

c=mdx100/ms----> ms= 276,2x100/58g=476g sol.

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari