👤

5. Într-un vas se află o soluție de sare în apă. Știind că în soluție sunt 100 g
sare și concentrația soluției este de 0,05, aflați câți litri de apă sunt în vas.


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

concentratia = 0,05 = 5/100

100 g solutie.............5 g sare..................95 g apa

                               100 g sare..............m = 100*95/5 = 1900 g apa = 1,9 l apa

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari