👤

Un produs costa 200 lei . El se scumpește succesiv o data cu 10% și apoi din nou cu 5%
Aflați prețul final al produsului


Răspuns :

raspuns

231

Explicație pas cu pas:

200+200×10÷100=200+20=220 lei dupa prima scumpire

220+220×5:100=220+11=231 lei pret final

Răspuns:

231lei

scuze de scrisul necaligrafic

Vezi imaginea WERDE45