👤

3 kg de lamai costa 15 lei.Cat costa 4 kg de lamai de același fel 2​

Răspuns :

Răspuns:

1kg=15÷3=5lei . 4kg=5×4=20lei

Explicație pas cu pas:

3 kg lamai .........15 lei

1 kg .......................15:3=5 lei

4 kg..............4×5= 20 lei