Răspuns :
- Cat costa 1 kg?
45÷9=5 lei
- Cat costa 7 kg ?
5×7=35 lei
Sper ca te-am ajutat
Răspuns:
Rezolvare:
1.Cat costa un kg de pere?
45:9=5(lei)
2.Cat costa 7 kilograme de pere?
5×7=35(lei)
Într-un singur exercitiu:
45:9×7=35(lei)
5×7
35(lei
Sper ca te-am ajutat! Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!