Răspuns :
1 kg costa 5 lei
4% s-a ieftenit
Cat costa 4 kg de mere dupa ieftinire ?
4kg × 3lei = 12 lei ( patru kg de mere )
4/100×5=20/100=2/10
5-2/10=50/10-2/10=48/10=4,8 lei (1 kg după ieftinire)
4,8×4=19,2 lei (4 kg după ieftinire)
Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!