👤


[tex]s(t) = \frac{2 }{3} t {}^{3} - 4t { }^{2} + 2t - 3 [/tex]
определить момент времени t, Когда ускорения равно 0см/с^2​


Răspuns :

Răspuns:

t=2s momentul la care acceleratia este 0

Explicație pas cu pas:

In romaneste: determina momentul de timp t, Când accelerația este 0cm / s ^ 2

Viteza v = derivata lui s in raport cu t: ds/dt

Acceleratia a = derivata lui v in raport cu t: dv/dt

Presupunind ca regulile de derivare sint cunoscute, gasim:

[tex]v=\frac{ds}{dt} = 2 t^{2} - 8 t + 2[/tex]

a= dv/dt = 4t - 8

Acceleratia este 0: 4t - 8 = 0, t=2s