Răspuns :
Masa = Densitate * Volum
Volum = latura ^ 3
Volum = 0.4 ^ 3
Volum = 0.064 metri cub
Densitatea marmurei este de aproximativ 2.62 Kg/m^3 (dar depinde de tipul de marmura. In mod normal densitatea ar trebui sa fie data in datele problemei sau intr-un tabel la sfarsitul cartii)
Masa = 0.064 * 2.62 = 0.167 Kg = 167 g
Răspuns:
Masa = 0.064 * 2.62 = 0.167 Kg = 167 g
Explicație:
Sper ca te am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!