👤

calculeaza densitatea unui bustean de fag abia scos din apa care are masa de 250k si volumul 0,5m³​

Răspuns :

Răspuns: densitate = 500 kg /m³ , [NU e fag ...]

Explicație:

densitatea  = masa : volum

masa = 250 kg

volum 0,5 m³

densitate = 250 kg : 0,5 m³ = 500 kg /m³

[ lemnul ud are densitate mai mare decat cel uscat. lemnul de fag are - chiar uscat - o densitate mai mare decat bradul. densitatea busteanului din problema este apropiata de brad sau molid, nu de fag ]

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari