👤

8 kg de mere costă 40 lei. Află cât costă 17 kg de mere?
Urgent va rog,mulțumesc!​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Cat costa un kg?

40:8=5lei

apoi intrebarea mare cat costa 17 kg.?

5×17=35

R:35

Sper ca te-am ajutat

Răspuns:

8kg = 40

40:8 = 5(lei per kg)

5x17=85 (lei 17 kg )