👤

Câți moli conțin 123,54x10 la puterea 24 molecule de hidrogen?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

123,54.10 la 24= 1235,4.10²³

1mol H2--------------6,022.10²³molecule H2

xmoli---------------------1235,4 .10²³molecule H2

x= 1235,4 .10²³  : 6,022.10²³=205,14 .10²³molecule H2

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari