👤

calculați masa pentru 2mol de Cl2​

Răspuns :

A.Cl = 35,5 , 1 mol Cl2

M.Cl2 = 35,5×2 = 71 g/mol

1 mol Cl2 ...................... 71 g

2 moli Cl2 .................... m = 2×71/1 = 142 g Cl2