Răspuns :
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
P=G/S, unde G=greutatea apei iar S=suprafata fundului vasului.
G=m×g, unde m=masa apei iar g=acceleratia gravitationala; g=10N/kg
m=V×d, unde V=volumul apei iar d=densitatea apei; d=1000kg/m³
V=S×h, unde S=suprafata fundului vasului iar h=inaltimea coloanei de apa; h=15cm=0,15m
Atunci presiunea hidrostatica P va fi:
P=G/S=m×g/S=V×d×g/S=S×h×d×g/S. Simplificam cu S
P=h×d×g
P=0,15×1000×10=1500Pa=1,5k
--Sper ca te-am ajutat si succes la ore !--
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!